Ube ice cream!!

4 years ago

I hadn`t had ube ice cream in YEARS! It`s been oh so long. It was because we didn`t have access to any until recently. I was so happy when I found some at the Asian supermarket! Ube is naturally purple.. it`s such a pretty purple, too, and it makes me so happy looking at it! I don`t eat such a pretty color like that every day!

A small carton for ube ice cream was $8. $8!!!!!!!!!! I almost didn`t want to buy it because of the price! It was outrageous. For the size of the carton, I would have thought it would cost $4.

The ice cream was heaven. It was rich and creamy. I had it after breakfast, lunch, and dinner on most days. When I had school, I ate it after dinner and then a snack before I went to bed. Addicting!

-Picture is mine.

Source link:

Follow Luuux

Related Posts

Trending Food