Nutella To Go

4 years ago

So when Nutella to go came out, I have always wanted to try it, but never went to buy it for myself for some reason. I always forget when I went shopping. Last week (I am falling behind on my luuux post !!) I finally picked a pack up and was super excited to try it. I actually picked this pack up at wal-mart for 1.50! That is quite expensive for something so small, but considering it has nutella in it, I was expecting it!

The nutella package was a decent sized and it contained a serving of nutella paired with some biscuit sticks to dip into the chocolate. The bars themselves are quite plain , but when you dip it into the nutella, it tastes like bread and nutella straight from France!! lol.
I found these things to be quite handy because they fit easily in a pocket or purse and they make a good post workout snack with some greek yogurt or milk! The only downside is the calories. One little package packs quite a bit of calories (250 worth) , but it also contains a wee bit of protein (4 g) . I think a pack every few days is okay. The only thing that my be in trouble is my wallet haha!

- Have you tried Nutella to go before?

*pic is mine*

Source link:

Follow Luuux

Related Posts

Trending Food